Maasikas - Sonata

Maasikas · Sonata

Aretatud Hollandis Wageningenis sortide ‘Elsanta’ ja ‘Polka’ ristamisel 1998. aastal. Pollis sordiuurimisel 2007. aastast. Eestis praegu üks suurtootmises enamkasvatatavaid sorte. Kasvatamiseks soovitatavate sortide nimistus 2010. aastast perspektiivsordina ning 2013. aastast äri- ja koduaiasordina. Sort on EL kaitse all.

Viljad on säravpunased, koonilise kujuga ja suured (keskmine vilja mass 13,8 g), esimeste viljade hulgas võib olla kiiljaid vilju. Ka saagi lõpul on viljad üsna suured. Viljad ei lõhene paduvihmade korral ning ei tumene korjejärgselt. Viljaliha on roosa, tiheda konsistentsi ja meeldiva maitsega, sisaldab 5,6 % suhkruid, 1,0 % happeid ja 54 mg C-vitamiini 100 g toormassi kohta. Viljad on väga hea käitlemiskindlusega ning sobivad nii dessertmarjaks kui ka töötlemiseks.

Puhmik on jõulise kasvuga, kompaktne, esineb viietisi lehti. Tütartaimi annab keskmisel hulgal.

Sort on keskvalmiv, saagikas (keskmine saagikus 390 g taimelt) ja hea talvekindlusega. ‘Sonata’ on üsna vastupidav jahukastele, kuid vastuvõtlik maasika-närbumistõvele, risoomimädanikule ja maasika-hahkhallitusele.

Kuna tolmeldavad putukad külastavad meelsasti ‘Sonata’ õisi, on viljumine väga hea ning ei esine moondunud vilju. Sobib kasvatamiseks nii avamaal, kiletunnelis kui ka kasvuhoones.

  • Maasikas (Fragaria x ananassa Duchesne)
  • Introdutseeritud sort
  • Kehtivas soovitussortimendis äri- ja koduaiasordina (ÄK)
  • Säilik olemas Polli aiandusuuringute keskuses
  • Istutusaasta: 2013

Sirvi järgmist »

Kommenteeri sorti


Priit:
Ilus, haiguskindel, suur, maitsev, ilus, kerge korjata. Aga puuduvad kogemused lumeta talvega.. (07.02.13 / Tartu)